دستگاه XRF ، دستگاه PMI متال آنالایزر ، دستگاه XRF پرتابل

 

دستگاه های متال آنالایزر، XRF و PMI

شرکت رادان ، تامین کننده انواع دستگاه های XRF یا X-Ray Floresence و دستگاه های XRD یا X-Ray Diffraction از نوع رومیزی ، و پرتابل ساخت کمپانی های معتبر از جمله Innovx ، Niton آمریکا ، و کمپانی ElvaTech اکراین جهت انجام PMI و آنالیز آلایزهای فولادی، متال آنالیزر، آنالایز سنگ های معدنی، مواد شیمیایی ، قابل استفاده در صنایع مختلف از جمله صنایع اکتشاف و استخراج، شرکتهای فولادی، شرکت های سیمانی، شرکتهای بهره برداری، آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی.

جهت کسب اطلاعات کاملتر به وب سایت رسمی شرکت رادان به آدرس www.radanqc.com مراجعه نمایید.

دستگاه های پرتابل XRF مدل Delta ساخت کمپانی Innovx آمریکا (olympus Delta XRF)

سری Delta شامل سه مدل Classic، Standard و Premium میباشد. 

توانایی اندازه گیری عناصر سبک (Mg, Al, Si, P, S) با دقت بالا و با  حداکثر دقت ممکن با استفاده از vacuum pumps
توانایی اندازه گیری و آنالیز در کمترین زمان ممکن
توانایی آنالیز مواد با دمای بالا ، تا دمای 426 درجه سانیگراد
دارای صفحه تصویر با کیفیت بالا و Touch Screen
دارای بلوتوپ جهت انتقال اطلاعات

 

مشاهده لیست تجهیزات

دستگاه PMI, دستگاه متال آنالایزر

دستگاه پرتابل XRF مدل X-5000 ساخت کمپانی Innovx آمریکا

یک دستگاه XRF از نوع پرتابل با قابلیت و توانایی دستگاه های Bechtop
دستگاه XRF پرتابل با قابلیت آنالیز جامد، مایع  و پودر
دارای صفحه تصویر با کیفیت بالا و Touch Screen

مشاهده لیست تجهیزات

دستگاه XRF, دستگاه PMI

اصول و طرز کار دستگاه های XRF

این روش یعنی طیف سنجی فلورسان پرتو ایکس رایجترین روش تجزیه برای تعیین شیمی عناصر اصلی و کمیاب نمونه های سنگی است. این روش کارآمد و مفید بوده و می تواند بیشتر از 80 عنصر را در گستره ای وسیع از حساسیت تجزیه کرده و غلظت هایی از 100 % تا چند ppm (قسمت در میلیون) را تعیین کند. همچنین این روش سریع بوده و تعداد زیادی تجزیه دقیق در زمانی نسبتأ کوتاه انجام می دهد. محدودیت مهم در استفاده از روش XRF این است که در این روش عناصر سبکتر از Na (عدد اتمی = 11) تجزیه نمی شوند.

اساس طیف سنجی فلورسان پرتو X برانگیختن نمونه توسط پرتو X است. یک باریکه پرتو X اولیه، پرتوهای X ثانویه (فلورسان پرتو X) را تولید می کند که طول موج آنهامشخص کننده عناصر موجود در نمونه است. شدت پرتو X برای تعیین غلظت عناصر موجود به کار می رود و این کار از طریق رجوع به استاندارد های سنجه بندی (Calibration) و تصحیحات مناسب برای خطاهای دستگاهی و اثراتی که ترکیب شیمیایی نمونه روی شدت انتشار پرتو X می گذارد، انجام می گیرد.

روش دیگر اینست که پرتوهای X  می توانند بدون تفکیک به فرکانس های مختلف با استفاده از آشکارسازی که انژی و شدت پرتو X را اندازه گیری می کند، آشکار شوند. این روش به فلورسان پرتو X پراش انرژی (Energy Dispersive) شناخته شده است.

در تجزیه XRF تیپیک نمونه های سنگی، آماده سازی سنگ به دو صورت متفاوت انجام می شود : یک قرص پودر فشرده برای تجزیه عناصر کمیاب (لیک و همکاران، 1969) و یک قرص شیشه ای برای تجزیه عناصر اصلی که از طریق مخلوط کردن پودر نمونه با متابورات یا تترابورات تهیه می شود (نوریش و هاتون، 1969 و کلیس، 1989). عناصر اصلی با استفاده از یک لامپ پرتو X تعیین می شوند در حالیکه اندازه گیری عناصر کمیاب با یک یا چند لامپ متفاوت صورت می گیرد. لامپ های پرتو X حساس بوده و برای حفظ دوام آنها، تعویضشان باید خیلی کم انجام گیرد. بنابراین داده ها در طول چند هفته یا چند ماه و به صورت گروهی به دست می آیند.

دستگاه های XRF در ابعاد متفاوت و با دقت های مختلف وجود دارند امروزه دستگاه های XRF دستی بسیار پرطرفدارند و تولید کنندگان این محصول سعی در بالابردن دقت این دستگاه ها دارند. در زیر دستگاه های XRF در ابعاد مختلف دیده می شوند:

کاربرد XRF در باستان شناسی :

این روش به‌عنوان مکمل مطالعات کانی‌شناسی و متالوگرافی کاربرد زیادی در بررسی‌های باستان‌شناسی و حفاظت از آثار دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
شناسایی کیفی و کمی عناصر موجود در سکه‌ها
شناسایی نوع آلیاژ فلزی در ظروف فلزی مکشوفه
شناسایی کیفی و کمی عناصر در نمونه‌های سنگ، سفال و شیشه، خاکستر، خشت و غیره

امروزه  یکی از کاربردهای بسیار جالب و مفید XRF یافتن سرب و مواد سمی دیگر در مواد پلاستیکی مخصوصأ در اسباب بازی هاست. این کابرد به وسیله دستگاه های XRF دستی بسیار آسان تر گردیده است.

/ 0 نظر / 306 بازدید